Dostępne wersje urządzenia:
NXW101.3 – PŁYTA GŁÓWNA SYSTEMU NEXO X3: MODUŁ LOGICZNY X3 + MODUŁ ALARMOWY
NXW101.4 – PŁYTA GŁÓWNA SYSTEMU NEXO X4 : MODUŁ LOGICZNY X4 + MODUŁ ALARMOWY
Płyta gówna systemu Nexo jest sercem automatyki budynku. Centrala podejmuje wszystkie decyzje w systemie, odpowiada za system alarmowy, oświetlenie, rolety, ogrzewanie, klimatyzację, multiroom oraz wideodomofon. Centrala kontroluje przepływ informacji z przełączników programowalnych i aplikacji mobilnych. Dzięki dostępowi do internetu oraz systemu GSM może informować użytkowników o bieżących sprawach za pośrednictwem SMS lub aplikacji NexoVision.
UWAGA – Aktualizacja oprogramowania Nexo X1 i X2
W związku z nową generacją oprogramowania przeznaczonego dla płyt głównych X3 oraz X4, aktualizacje jednostek poprzednich – generacji X1 oraz X2 – wymagają w pierwszej kolejności kontaktu z naszym działem wsparcia technicznego, w celu ustalenia przebiegu procedury wymiany oprogramowania.
NAJWAŻNIEJSZE CECHY PRODUKTÓW:
MODUŁ LOGICZNY
- Interfejs paneli dotykowych (do 8 paneli)
- Interfejs kart rozszerzeń (do 32 kart)
- Złącze USB (PC-Link)
- Współpraca z oprogramowaniem Panel Zdalny
- Współpraca z oprogramowaniem NexoUpdater
- System zarządzana energią, obsługa akumulatora zasilania awaryjnego
- Diody sygnalizacyjne stanu pracy centrali, przyciski serwisowe
- Obudowa przystosowana do montażu na szynie DIN (TH-35)
- Zintegrowany system alarmowy (16 partycji)
- Automatyka (500 logik)
- Historia zdarzeń systemu
MODUŁ ALARMOWY
- 20 wejść systemowych pracujących w trybie:
- NO/NC
- EOL NC
- 2EOL NC 10k/1k1
- Analogowe 0-100
- Ilość impulsów (1 sekunda/10 sekund)
- Szybkość impulsów
- Styk
- Opcja parametryzacji wyjść wysokoprądowych
- Kontrola przeciążenia prądowego zasilania wejść
- Dwa wyjścia wysokoprądowe do obsługi sygnalizatora akustyczno-optycznego
20 WEJŚĆ Z MOŻLIWOŚCIĄ ROZBUDOWY, PRZEZNACZONE NA CZUJNIKI RÓŻNEGO TYPU
System oferuje podłączenie praktycznie dowolnego czujnika i wykorzystanie go jednocześnie do pracy systemu alarmowego jak i warunków pracy automatyki. Najczęściej spotykane czujniki: ruchu PIR, deszczu, wilgotności, wilgotności gleby, poziomu cieczy, zalania, p.poż., gazów, siły wiatru oraz inne.
Sensory Centrali
Centrala oferuje podłączenie praktycznie dowolnego czujnika i wykorzystanie go jednocześnie do pracy systemu alarmowego, jak i do warunków pracy automatyki. Dzięki integracji systemu alarmowego możliwych staje się wiele funkcji niedostępnych w innych systemach automatyki. Czujniki otwarcia okien nie tylko mogą pełnić funkcję systemu alarmowego, ale również mogą sterować ogrzewaniem czy rekuperacją. I tak gdy otwieramy okno automatycznie wyłącza się wentylacja gdyż nie ma potrzeby odzysku ciepła w czasie wietrzenia. Gdy w zimowy dzień otworzymy okno również ogrzewanie wyłączy się w danym pomieszczeniu. Integracja dotyczy również czujników ruchu lub czujników obecności. Z jednej strony używamy ich do systemu alarmowego, z drugiej jednak system wykorzystuje dane do zarządzania oświetleniem. Jeżeli nikogo nie ma w pomieszczeniu światło jest wyłączane automatycznie.
Bezpieczny dom
Zintegrowny system alarmowy
System alarmowy zintegrowany z centralą systemu to nowoczesny system zabezpieczeń dla Twojego domu. Umożliwia podział budynku na wiele stref, które mogą wchodzić w skład niezależnych od siebie partycji alarmowych np. nocnej, ogrodu czy też całego domu. Budowa stref i partycji nie wyklucza również automatycznie uzbrajanych części wspólnych dla wszystkich alarmów takich jak korytarze czy klatki schodowe. System alarmowy jest w pełni zintegrowany z automatyką budynku, z przełącznikami programowalnymi oraz aplikacjami mobilnymi. Obsługuje aż 32 strefy oraz 16 partycji. Historia zdarzeń oraz priorytetowanie schematów alarmowania dla partycji zwykłych, 24-godzinnych oraz ukrytych sprawią, że Twój dom będzie Twoją twierdzą. Zastosowane rozwiązania pozwoliły na uzyskanie certyfikatu klasy C nadanego przez Zakład Rozwoju Techniki Ochrony Mienia TECHOM.
Alarmy systemowe
Centrala posiada również bogate wsparcie dla alarmów systemowych, które definiują zachowanie systemu w przypadku innych alarmów niż włamaniowe. Trzykrotne wprowadzenie błędnego hasła, zanik napięcia sieciowego, nieautoryzowane otwarcie rozdzielni czy tez wymuszenie przez intruza rozbrojenia alarmu (tzw. cichy alarm) to tylko przykłady, po wystąpieniu których system może podjąć dowolne, zaprogramowane uprzednio akcje.
Zachowanie podczas alarmu
Połączenie systemu alarmowego z systemem automatyki daje do dyspozycji wiele narzędzi, zarówno do powiadamiania jak i podejmowania określonych działań na wypadek alarmu. W przypadku alarmu włamaniowego najważniejsze jest poinformowanie o zdarzeniu służby ochrony oraz uruchomienie sygnalizatorów optycznych i dźwiękowych. Inne równie istotne to poinformowanie Użytkownika za pomocą SMS, uruchomienie pulsowania oświetlenia we wszystkich pomieszczeniach i posesji, czy też błyski oświetlenia RGB na kolor czerwony.
Różne typy partycji alarmowych wymagają różnych scenariuszy działania, uruchamianych w przypadku ich aktywacji. Przykładowo dla 24 godzinnej partycji na wypadek zalania, akcja alarmowa nie wymaga interwencji osób trzecich a jedynie powiadomienia Domowników oraz odcięcia zaworu wody. Alarm przeciwpożarowy jest jednak bardziej restrykcyjny i oprócz typowej akcji alarmowej wymaga podniesienia rolet, umożliwiając szybszą ewakuację.
Podtrzymywanie akumulatorowe
Podstawą każdego systemu alarmowego jest zasilanie awaryjne na wypadek przypadkowego lub celowego odcięcia zasilania sieciowego. W obu przypadkach Nexo przejdzie na zasilania akumulatorowe. Zanik zasilania, jego wznowienie lub też niedługi czas do rozładowania akumulatora są też podstawą do wysłania SMS informującego.
Panele dotykowe
Do centrali systemu Nexo możemy podłączyć bezpośrednio do 8 paneli dotykowych lub klawiatur strefowych. Mogą to być fizyczne urządzenia lub panele zdalne zainstalowane jako aplikacje na komputerach PC. Panele dotykowe traktowane są przez centralę jako terminale użytkownika. Z tego powodu wszystkie dane dotyczące automatyki przechowywane są w pamięci centrali. Dzięki tej konstrukcji możemy odłączyć panel od systemu, zainstalować nowy i po jego uruchomieniu będzie miał dokładnie te same funkcję co jego poprzednik
Karty rozszerzeń
Karty rozszerzeń to nic innego jak dopasowanie centrali do naszych potrzeb. Innymi słowy musimy ją wyposażyć w odpowiednich pomocników realizujących pożądane przez użytkownika funkcjonalności.
Centrala wyposażona w kartę wideodomofonu będzie umiała obsługiwać wideodomofon. Dodanie jej takiej umiejętności owocuje licznymi udogodnieniami. Otóż w chwili uzbrojenia alarmu centrala zorientuje się, że nikogo nie ma w domu i będzie przełączać wszelkich gości dzwoniących do furtki na telefon właściciela. Gdy do domu zadzwoni sąsiad, a my jesteśmy na wakacjach, zapali światło na ganku, w ogrodzie i połączy rozmowę na telefon tak aby sąsiad miał wrażenie, że wszyscy są w domu. Kiedy centrala za pośrednictwem kasety domofonowej wykryje twój telefon automatycznie otworzy bramę, garaż i podniesie rolety.
Wyobraź sobie co będzie jak nauczysz centralę korzystania z internetu. Będzie miała możliwości wysyłania i dostarczania wszystkich informacji o urządzeniach, światłach czy temperaturze na twój telefon lub tablet, niezależnie, w którym miejscu na świecie się znajdujesz. Co więcej, będziesz mieć kontrolę nad wszystkim co dzieje się na Twojej nieruchomości. Możesz również wydawać jej polecenia: np. „będę dziś w domu wcześniej”, a centrala wiedząc o tym fakcie włączy ogrzewanie, otworzy rolety, uruchomi światło i włączy muzykę.
Zabezpieczenia
Centrala posiada liczne zabezpieczenia antysabotażowe. Jednym z nich jest wejście tampera kontrolującego drzwi rozdzielni. Jeżeli system alarmowy jest uzbrojony każde otwarcie rozdzielni będzie skutkowało alarmem oraz wezwaniem ochrony budynku. Innym rodzajem zabezpieczenia jest system kontroli zasilania urządzeń peryferyjnych. Jeżeli intruz wyrwie panel LCD ze ściany i zrobi zwarcie na przewodzie komunikacyjnym, centrala wykryje ten fakt i odetnie zasilanie od tego interfejsu – zapobiegnie w ten sposób rozładowaniu akumulatora zasilania awaryjnego.
Niezawodność
W razie awarii centrali poszczególne urządzenia będą działały autonomicznie. Moduły oświetlenia, rolet czy przekaźnika będą funkcjonowały w podstawowym zakresie bez pomocy jednostki głównej. Umożliwią użytkownikom obsługę świateł rolet lub ogrzewania z poziomu przełączników tradycyjnych.
Przyciski techniczne
Centrala wyposażona jest w trzy przyciski techniczne ułatwiające proces instalacji systemu. Dzięki nim instalator może w czasie pracy systemu deaktywować interfejs paneli lub kart rozszerzeń tak, aby na żywo podłączać komponenty systemu. Pomocnym w tym procesie są również diody statusowe informujące serwisanta, który interfejs jest nie aktywny i jak przebiega praca centrali.
Łatwa instalacja
Centrala wyposażona jest w złącze umożliwiające montaż jej obudowy w rozdzielni na szynie DIN (TH-35). Dodatkowo każdy przewód podłączany jest do centrali za pośrednictwem odpowiedniego wtyku, który upraszcza oprawianie przewodów oraz zwiększa niezawodność instalacji jako całości.
SIŁA NEXO TKWI W AUTOMATYCE
To rozwiązanie, na które zasługuje Twój dom!
Nexo to zaawansowany system automatyki budynkowej, umożliwiający zaprogramowanie praktycznie dowolnego scenariusza działania. Narzędzia jakimi dysponuje i interakcje pomiędzy nimi, wielokrotnie pomnażają jego możliwości nominalne, czyniąc go jednym z najpotężniejszych systemów BMS na rynku.
500 Logik
Podstawowe narzędzia, determinujące zachowanie systemu w określonych przez Instalatora sytuacjach. Za pomocą logicznej tabeli prawdy wiążą ze sobą warunki z akcjami. Pojedyncza tabela prawdy może zawierać do 4 warunków i do 5 akcji. Zawiera ona wszystkie możliwe kombinacje logiczne zachodzenia warunków, co oferuje maksymalną elastyczność w definiowaniu zachowania systemu w określonych sytacjach. Szeroka lista zarówno warunków jak i akcji, pozwala na precyzyjną realizację wymagań stawianych przez Użytkownika systemu.
128 Stanów złożonych
Narzędzia służące do grupowana kilku warunków w celu uzyskania pojedynczego statusu prawda/fałsz. Stany słożone wykorzystywane są w logikach jako warunki wejściowe.
128 Sekwenji działań
Umożliwiają grupowania kilku działań w ustalonych otsępach czasowych, w celu uzyskania pojedynczej akcji. Działanie sekwencji można przerwać, kontynuować lub uruchomić od nowa. Często ich stan wykorzystywany jest jako warunek wejściowy do logik.
256 Zmiennych wirtualnych
komórki pamięci ulotnej systemu przyjmujcąe wartości od 0 do 9999. Modyficowane odpowiednio przez system, warunkują zachowaine programów automatyki.